Dachy
zielone

Dlaczego zielony dach?
Rodzaje dachów zielonych
Konstrukcja dachów zielonych

Dlaczego zielony dach?

Dachy „zielone”, a właściwie dachy „zazielenione”, to ważny element urbanistyczny.

Znamy je wszyscy, nie kojarząc często z tym określeniem. Skwer czy mały park na stropie podziemnego garażu, przejście dla zwierząt nad autostradą, zielone tarasy galerii handlowych – każdy zetknął się nie raz z tego typu dachem.
Budowa każdego obiektu zabiera pewien obszar gruntu – usuwamy naturalną roślinność zastępując ją betonem czy innymi materiałami budowlanymi. Wykonanie zielonego dachu pozwala na „odzyskanie” części tego terenu. Poprawia to zdecydowanie jakość powietrza, komfort cieplny budynku (dach zielony nie nagrzewa się latem i nie pozwala na wychłodzenie zimą) a także, co równie istotne, retencję wód opadowych. Szczególnie w dużych miastach zapobiega to tworzeniu się tzw. wysp ciepła – nadmiernemu nagrzewaniu się betonowych brył.

Nie bez znaczenia jest również retencja – wody opadowe są tylko niewielkim stopniu odprowadzane do kanalizacji deszczowej, w większości zaś są „magazynowane” w warstwie substratu i drenażu i wykorzystywane do zasilania roślin w okresie suchym. Dach wykonany w tej technologii może być ozdobą domu, ale również może mieć walory użytkowe – ogródek warzywny czy taras rekreacyjny. Na dużych budynkach mieszkalnych tworzone są skwery czy wręcz parki służące wypoczynkowi mieszkańców.

Najlepszym przykładem są tutaj dachy parkingów podziemnych, często służących jako tereny zielone czy place zabaw.

W zasadzie w każdym, nawet najmniejszym domu, nawet ze skośnym dachem, można znaleźć kawałek płaskiego dachu – garaż, budynek gospodarczy czy wiata śmietnikowa. I nie jest tu problemem słaba konstrukcja dachu, istnieją dziś technologie pozwalające wykonać dach zielony o wadze do 60 kg/m2, w pełni nasączonego wodą.

Rodzaje dachów zielonych.

Roślinność ekstensywna

Najważniejszy podział to dachy z roślinnością ekstensywną – głównie rozchodniki i zioła, rośliny o małych wymaganiach uprawowych, odporne na trudne warunki i nie wymagające specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych (wystarczy od czasu do czasu wyplewić chwasty i w dłuższych okresach bez opadów podlewać).

Dachy te nie mają również specjalnych wymogów konstrukcyjnych ponieważ są lekkie (warstwa substratu od 8 – 20 cm) lub wręcz specjalne, lekkie maty retencyjno – drenażowe. Dachy te mogą być tworzone poprzez sadzenie roślin w substracie lub rozkładanie gotowych, już wegetujących mat z roślinnością.

Roślinność intensywna

Drugi rodzaj dachów to dachy z roślinnością intensywną – począwszy od trawników z rolki skończywszy nawet na dużych drzewach i krzewach. Tu już wymagania zarówno konstrukcyjne jak i uprawowe są dużo większe.

Warstwa substratu przekracza grubość 20 cm, sięgając nawet 1 m czy więcej w przypadku drzew. Siłą rzeczy strop musi być przewidziany na większe obciążenia.
Większe są również wymagania uprawowe – pielęgnacja roślin jak w „naziemnym” ogrodzie.
Więcej informacji na stronie Partnera.

Konstrukcja dachów zielonych

Konstrukcja samego dachu, jak już wspomniano, nie jest specjalnie wymagająca i, jeśli nie zamierzamy tworzyć dębowego lasu, nie musi być bardzo wzmacniana – ciężar dachu zielonego w pełni nasączonego wodą wynosi do 110 kg/m2.

Istotą jest dobrze wykonana hydroizolacja. Musi być nie tylko doskonale szczelna (jak w każdym dachu) ale i odporna na przerastanie korzeni. Polecane są membrany EPDM czy PVC ale również antykorzenne papy asfaltowe. Również odwodnienie takiego dachu musi być zaprojektowane tak, aby nie tracić retencjonowanej wody opadowej ale też odprowadzać skutecznie jej nadmiar.

Odpowiednio zaprojektowany drenaż pozwala na zachowanie sporej ilości wody, która wykorzystywana jest przez rośliny w okresach suchych.

$

Zróbmy razem projekt!

Projekt pt. "Zielony Dach". Postaw ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie dla dachu swojej inwestycji.

ZADZWOŃ DO NAS

LUB NAPISZ MAILA